Wśród maszyn, które stanowią standardowe wyposażenie wielu drukarni i agencji reklamowych, wymienia się falcerki, których zadaniem jest falcowanie papieru – czyli jego składanie.

Czym zajmuje się skuteczny serwis falcerek?

serwis falcerekNajczęściej spotykamy się ze zginaniem arkuszy na pół, jednak tego typu urządzenia umożliwiają także inne złożenia – na przykład w list, skrzydełko lub w „zetkę” lub jej połowę. Można też złożyć papier w ten sposób, aby uzyskać szesnastostronicową składkę. Urządzenia te z reguły cieszą się dużą wytrzymałością i trwałością, jednak czasami może przydać się nam dobry serwis falcerek – na przykład w sytuacji, gdy wymagana jest kalibracja urządzenia czy też gdy system sterujący uległ uszkodzeniu. Falcerki charakteryzują się wysoką prędkością przetwarzania – może ona osiągać około 260 arkuszy na minutę, nic więc dziwnego, że tak intensywna eksploatacja może doprowadzić do zużycia się urządzenia. Regularna konserwacja oraz serwis falcerek może przedłużyć ich żywotność. Nie tylko jeśli chodzi o duże maszyny poligraficzne, ale także falcerki niewielkich gabarytów przeznaczone do mniejszych drukarni czy firm.

serwis falcerekTutaj uszkodzeniu może ulec na przykład system podciśnieniowego pobierania papieru, choć z reguły tego typu urządzenia działają bezproblemowo przez długi czas. Oprócz falcerek, powinniśmy zadbać także o pozostałe maszyny znajdujące się w naszej drukarni. Regularne przeglądy i konserwacje gilotyn do cięcia, wiertarek do papieru, utrząsarek oraz linii do broszur będą zapobiegać przerwom w pracy, które możliwe byłyby, gdybyśmy regularnie nie sprawdzali stanu naszych urządzeń. Jeżeli posiadamy maszyny poligraficzne od sprawdzonego producenta, z pewnością mamy na nie kilkuletnią gwarancję – nierzadko jednak drukarnie czy agencje reklamowe, zwłaszcza te, które dopiero rozpoczynają działalność, decydują się na zakup używanych urządzeń. Mimo tego, że sprzedawca zapewnia ich sprawność, wiadomo, że intensywna kilkuletnia eksploatacja mogła doprowadzić do tego, że dane urządzenie jest bardziej narażone na uszkodzenia niż nowa maszyna. Dlatego niezależnie od tego, czy zdecydowaliśmy się na zakup nowego urządzenia, czy jest to maszyna z drugiej ręki – podstawę stanowi zawsze konserwacja oraz naprawa w razie problemów.

Poszukując dobrego serwisu do falcerek czy gilotyn, sprawdzajmy zawsze, czy dana firma ma doświadczenie w naprawie konkretnego rodzaju maszyn poligraficznych. Obecnie na rynku istnieje tak wiele różnorodnych rozwiązań konstrukcyjnych i rozwiązań sterowania, że dla osób niedoświadczonych, naprawa danej maszyny może stanowić konkretny problem.